Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, utveckla, tillverka, sammansätta, köpa, sälja, importera och exportera, såväl för egen räkning som i egenskap av kommisionär eller agent, samt i övrigt driva handel med linjärenheter, linjära ställdon med kontrollutrustning, linjära kulskruvar och andra produkter som ingår i manuella och automatiserade system för att hantera, förflytta och lyfta, komponenter för industriell automatisering, samt andra liknande produkter för industriell automatisering, samt andra liknande produkter för industriella ändamål samt tillbehör därtill och idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 532 135 | 535 457 | 669 778 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 97 108 | 91 167 | 125 452 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 100 646 | 96 403 | 128 795 |
| Årets resultat (tkr) | 67 757 | 61 894 | 84 230 |
| Summa tillgångar (tkr) | 358 785 | 349 116 | 376 366 |
| Antal anställda | 148 | 160 | 157 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 532 135 | 535 457 | 669 778 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 97 108 | 91 167 | 125 452 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 100 646 | 96 403 | 128 795 |
| Årets resultat (tkr) | 67 757 | 61 894 | 84 230 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 133 096 | 138 535 | 175 482 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 225 689 | 210 581 | 200 884 |
| Tillgångar (tkr) | 358 785 | 349 116 | 376 366 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 70 370 | 72 612 | 85 718 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 187 674 | 174 675 | 157 487 |
| Avsättningar (tkr) | 1 944 | 1 878 | 1 857 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 677 | 8 030 | 15 448 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 98 120 | 91 920 | 115 856 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 358 785 | 349 116 | 376 366 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 86 647 | 86 771 | 89 625 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 41 108 | 41 231 | 41 504 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 70 000 | 75 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 148 | 160 | 157 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 596 | 3 347 | 4 266 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 863 | 800 | 835 |
| Vinstmarginal | 18.3% | 17.0% | 18.7% |
| Soliditet | 57.3% | 56.8% | 52.9% |
| Kassalikviditet | 175.2% | 170.2% | 115.8% |
Tollo Linear AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är Kollmorgen Automation AB och koncernmoderbolag är Altra Industrial Motion Corp. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, utveckla, tillverka, sammansätta, köpa, sälja, importera och exportera, såväl för egen räkning som i egenskap av kommisionär eller agent, samt i övrigt driva handel med linjärenheter, linjära ställdon med kontrollutrustning, linjära kulskruvar och andra produkter som ingår i manuella och automatiserade system för att hantera, förflytta och lyfta, komponenter för industriell automatisering, samt andra liknande produkter för industriell automatisering, samt andra liknande produkter för industriella ändamål samt tillbehör därtill och idka därmed förenlig verksamhet.